Valečské muzeum vzniklo v roce 2008 u příležitosti 650. výročí založení barokního městečka Valeč v Čechách. Muzejní prostory byly rozdělené na dvě části. První připomínala historii barokního městečka včetně rodů, které zde žily, dobového nábytku i figurín valečských pánů. Druhá část byla určena pro výstavní účely. Za vznikem muzea stála v té době NADACE Valeč v Čechách a některé další subjekty, jejichž původ a historie je neméně zajímavá. Z dostupných zdrojů se tak můžeme dočíst o falešné baronce, patronce a čestné občance obce Valeč, která muzeum slavnostně otevřela za potlesku mnoha známých osobností a následně záhadně zmizela. Zanechala za sebou dluhy a roztrpčené občany, na druhou stranu malou obec proslavila. V roce 2013 přešla budova do soukromých rukou a proběhla její kompletní rekonstrukce (původně obchod) na muzeum s kavárnou.

muzeum valec01 muzeum valec02